Portal_background_image

دومين جلسه كارگروه طرح جامع كاهش آلودگي هواي شهر اراك

دومین جلسه کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک در سال جدید در روز یکشنبه مورخ 6 مردادماه 98 به ریاست سید علی آقازاده استاندار مرکزی و با حضور مهدی زندیه وکیلی و سعید فرخی معاونین هماهنگی امور عمرانی و اقتصادی استانداری، مدیران کل دفتر فنی استانداری و حفاظت محیط زیست ، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، شهردار اراک و مدیران دستگاه های اجرایی عضو کارگروه برگزار شد.

استاندار مركزي در این نشست بر تسریع در روند انتقال صنوف مرتبط با خودرو به شهرك خودرويي اراک تاکید کرد و افزود: روند انتقال صنوف مزاحم به شهرک خودرو در اراک کند است و مراجع متولی باید در این خصوص پاسخگو باشند.

سید علی آقازاده اظهار کرد: انتقال صنوفی که سال های متمادی در بخشی از شهر مستقر بوده اند دشواری ومقاومت های خاص خود را دارد اما، مدیریت شهری  باید از راهکارهای قانونی و مناسب برای تسریع این مهم استفاده کند.

وی افزود: هزینه میلیاردی برای ساخت شهرک خودرویی اراک شده است و باید با رونق آن علاوه بر ساماندهی صنوف مزاحم اثربخشی آن در بهبود منظر شهری حس شود.

استاندار مرکزی گفت: نیاز است که  از ظرفیت سازمان های مردم نهاد برای تسریع در انتقال صنوف مزاحم  استفاده شود و در  نشست های آتی روند پیشرفت کار گزارش شود.

آقازاده افزود: مصوبات کارگروه لازم الاجرا است و اگر  تا نشست بعدی کندی ها جبران نشود اقدام قانونی اعمال شود.

وی در ادامه اظهار داشت: طرح پیاده راه در اراک نظرهای موافق و مخالفی را داشته که باید در این راستا هر اقدامی با نظر کارگروه و برنامه کارشناسی پیش برود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز در این نشست ابراز داشت : ده صنف مزاحم در شهرک خودرویی اراک مستقر شده که از مجموعه مشاغل نمایشگاهی هستند و اقدام اثرگذاری در این خصوص انجام نشده است.

مهدی زندیه‌وکیلی گفت:  انتقال صنوف خودرویی شهر اراک به شهرک مزبور دارای مصوبه هیئت وزیران است و  شهرداری اراک باید به‌صورت جدی بحث انتقال صنوف آلاینده به شهرک خودرویی را پیگیری و جلسات مربوطه را بصورت هفتگی برگزار و گزارش آن را به دبیرخانه کارگروه ارسال کند.

وی تصریح کرد: تعداد اندکی از واحدهای خودرویی انتقال یافته به شهرک خودر،  مربوط به نمایشگاه های خودرویی هستند که این واحدها نیز تاثیری چندانی در آلودگی هوای شهر نداشته اند.  

زندیه‌وکیلی بیان کرد: باید قبول کرد که در زمینه انتقال صنوف آلاینده خودرویی به شهرک خودرو اتفاقی رخ نداده، دادستان عمومی و انقلاب اراک اعلام کرده که آماده استفاده از ظرفیت قانونی در زمینه انتقال این صنوف است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی با اشاره به تهیه سیاحه‌انتشار در راستای بازنگری طرح جامع آلودگی هوای کلانشهر اراک گفت: در طرح جامع اراک که در گذشته تهیه شده سهم آلایندگی صنایع 52 درصد و سهم خودرو و مباحث ترافیکی 48 درصد اعلام شده بود، درست است که در این مدت در حوزه مباحث ترافیکی اقدامات اثرگذاری انجام نشده اما در حوزه صنایع اقدامات بسیار موثر و مهم انجام شده است.

زندیه وکیلی در رابطه با انتقال واحد آندسازی شرکت آلومینیوم ایران از داخل شهر اراک به شهرک صنعتی خیرآباد نیز عنوان کرد: شرکت آلومینیوم ایران بایستی با استفاده از منابع داخلی خود و بر اساس برنامه زمانبندی نسبت به انتقال واحد پخت آند که آلاینده است، از داخل شهر اراک به شهرک صنعتی خیرآباد اقدام کند.

وی سلامت کارگران شرکت ایرالکو را بسیار مهم و شاخصه سلامت سنجی این شرکت دانست و اضافه کرد: شرکت ایراکو بایستی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اراک نسبت به انجام معاینات پزشکی کارکنان خود  اقدام و تا جلسه آینده کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک، گزارش انجام کار را ارائه نماید.


دسته بندی

کارشناس دفتر فنی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها