Portal_background_image

دومين جلسه كارگروه مرمت بازار تاريخي شهر اراك

دومین جلسه بررسی طرح مرمت بازار تاریخی شهر اراک به ریاست دکتر زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی و با حضور مدیران کل دفتر فنی استانداری و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، یکی از اعضای شورای اسلامی شهر و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی ذیربط برگزار شد.

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی پس از پایان جلسه مذکور اظهار داشت: حدود دو سال است که به منظور مرمت و مستحکم سازی بناهای بافت تاریخی بازار اراک پیگیریهایی صورت گرفته و اقداماتی توسط برخی از دستگاهها ذیربط انجام شده و مشاور طرح نیز در همین ارتباط ، اطلاعات و راهکارهای  لازم را برای دستگاههای مزبور ارائه نموده است.

مهدی زندیه وکیلی تسریع در امر مرمت و احیای بازار تاریخی اراک را مورد تاکید قرار داد و افزود: مقرر شد کمیته فنی ذیل این کارگروه با عضویت نمایندگان دستگاههای اجرایی ذیربط ، تشکیل و طی سه  هفته آینده نسبت به بازنگری و بررسی طرح مرمت بازار که توسط مشاور تهیه شده، اقدام و نتیجه را به دبیرخانه کارگروه مرمت بازار  گزارش نماید.

وی لزوم استفاده از مصالح مرغوب و سازگار با بافت تاریخی بازار برای تعمیر و مرمت بام آن را یادآور شد و گفت:   اداره کل میراث فرهنگی استان، موظف شد که نوع مواد و مصالح مورد نیاز جهت مرمت بام بازار را با توجه به شاخص های مربوطه تعیین و به پیمانکار مربوطه اعلام نماید و همچنین قرار شد که اداره کل راه وشهرسازی استان نیز طرح کف سازی سرای نوذری را که ناتمام مانده است، با انقعاد قرارداد با پیمانکار، تکمیل نماید.  

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی عنوان داشت: با توجه به موافقت بانک ملی استان مبنی برآمادگی برای هم خوانی طرح نمای بانک شعبه بازار با طرح سردرب ورودی بازار، مقرر شد که مشاور مربوطه نسبت به ارائه جزئیات و سازه آن اقدام و اداره کل میراث فرهنگی و شهرداری طی جلسه ای با مدیریت بانک در خصوص نمای بانک ملی جمع بندی نهایی را انجام داده و نتیجه را به دبیرخانه کارگروه اعلام نمایند.

رئیس کارگروه مرمت بازار شهر اراک اضافه کرد: از آنجائیکه پیمانکار مرمت بازار اراک انتخاب شده، مقرر گردید که  اداره کل میراث فرهنگی استان و پیمانکار ، بافت تاریخی ؛ گذرها و سراهای بازار را مورد بازدید میدانی قرار و نقاط دارای الویت مرمت را مشخص نمایند و در اجرای طرح مرمت با توجه به الویت های تدوین شده، تسریع گردد .

دکتر زندیه وکیلی تصریح کرد: در خصوص پرداخت دیون مشاور مربوطه ، بابت قرارداد طرح مرمت بازار اراک، مقرر گردید اقدام قانونی لازم از طرف  سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و میراث فرهنگی  معمول گردد.

وی گفت: جهت ترغیب کسبه بازار اراک جهت همکاری با مرمت بازار، قرار شد که یکی از سراهای بازار  بعنوان نمونه انتخاب و با استفاده از تیپ خاص در و پنجره ، کرکره و کف سازی مرمت شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی افزود: با عنایت به اهمیت حفظ بافت تاریخی اطراف بازار مقرر گردید، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی طی ده روز آینده فهرست کلیه خانه های تاریخی ثبت شده یا در دست ثبت بافت تاریخی بازار اراک را به حوزه معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری ارسال نماید تا جهت برنامه ریزی برای تملک و حفظ این خانه های تاریخی به دستگاههای اجرایی و شهرداری اراک اعلام گردد و همچنین نسبت به تشویق مالکین برخی از خانه ها که حاضر به فروش نمی باشند  جهت تغییر کاربری هم سو با  عملکرد بافت تاریخی  مجوز لازم اعطا شود.

 

 

 

گالری تصاویر


دسته بندی

کارشناس دفتر فنی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها